Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Po polsku
  • Slovensky

Obsah

Z Černošic na nočník a zpět
 
V Černošcích vystoupíme na nádraží a dáme se po cestě směrem na starou náves s kostelem Panny Marie a dále šlapeme po zelené nahoru nad Černošice. V případě, že bude vyfoukáno, je odtud hezký pohled dolů. Nebo si můžete popojít po cestě k lepšímu výhledu.
Po zelené pak dojdete do Třebotova. Po cestě projdete přírodní rezervací Kulivá hora a na jejím úpatí si můžete prohlédnout zbytky židovského hřbitova.
Přes třebotovskou náves uvidíte žlutookrovou fasádu tvrze. Obejdete-li ji zprava, dostanete se před vchod s kočáre a sochami. Nalevo stojí mohutný kaštan. Velmi hezká scenérie. Obzvlášť pro mne. Pamatuji si totiž tvrz jako ruinu. V roce 1989 jsem objížděl a prohlížel tvrze ve středních Čechách, které hodlal památkový ústav prodat. Na čtvrtině třebotovské tvrze byla provizorní střecha a pod ní byly v klenbách vrostlých několik pařezů od velkých stromů. V celé tvrzi byla obyvatelná jedna nebo dvě místnosti. Dnes je tvrz k nepoznání. A je v ní také muzeum nočníků. To je otevřeno každou první sobotu v měsíci od 11.00 do 18.00. A hned ve vedlejší místnosti naleznete historické záchody. Opravdu neobvyklá podívaná. Jen používat je nedoporučuji.
Od tvrze vyrazíme po modré kolem kostela a postupně dolů k rybníku a po hrázi k Pekárkovu mlýnu. Odtud cesta opět stoupá nahoru přes silnici smíšeným lesem. Tento les jsem si pro sebe nazval „studeným“. Ať tudy jdu v zimě nebo v létě, mám pocit, že je zde výrazně chladněji než v okolí. Zato jižní polní cesta k Vonoklasům bývá vyhřátá.
Stoupnete-li si na vonoklasské návsi na špičky, uvidíte ve statku č.p. 12 zachovalou roubenku – špejchar – z poloviny 19.století. Podobná není k vidění v širokém okolí. A podívat se zde můžete i na kapli svatého Václava.
Po modré to pak máte již jen 4km do Černošic na nádraží. Po cestě potkáte pár zajímavých vil. Na podzim, když opadá listí, jsou vidět o trochu víc.