Zawartość
Karlsztejn jest najsłynniejszym czeskim zamkiem i jednym z symboli królestwa czeskiego. W 1348 roku z polecenia króla czeskiego i cesarza Świętego Imperium Rzzymskiego Karola IV rozpoczęto jego budowę na trzech poziomach wysokości. Najniższy stopień zajmowały pomieszczenia świeckie, zamieszkiwane przez cesarza, jego żonę i drużynę, które miały symbolizować sferę ziemską. Na drugim stopniu znajdował się kościół Marii Panny oraz połączona z nim wąskim korytarzem prywatna kaplica Karola IV, której patronką była św. Katarzyna, było to miejsce symbolizujące oczyszczenie. Najwyżej znajdowała się wieża graniastosłupowa z najświętszym, sakralnym pomieszczeniem zamku – kaplicą św. Krzyża, przedstawiającą niebiańską Jerozolimę. Początkowo zamek miał być miejscem odpoczynku jego założyciela, ale w trakcie budowy, która trwała ponad siedem lat, pomysł dotyczący funkcji obiektu zmieniał się. Zamek stał się miejscem złożenia czeskich i rzymskich klejnotów koronnych oraz cennych relikwii świętych. Za czasów Karola IV był on przede wszystkim siedzibą reprezentacyjną, oddaloną od stolicy kraju - Pragi - o jeden dzień jazdy konno. Spotykali się tu przedstawiciele europejskiej elity politycznej.
W trakcie wojen husyckich Karlsztejn stał się celem ataków husytów. W 1422 roku, kiedy to Prażanie nadaremnie oblegali obiekt, umocnienie zamku zdało swoje zadanie. Pod koniec XV wieku przeprowadzono zmiany w stylu późnego gotyku, przebudowano wieżę kościelną, przez co sylwetka zamku nabrała innego kształtu. W okresie rudolfińskim w latach 1578 – 1597 nastąpiły liczne remonty i przebudowy w stylu renesansowym. W 1625 roku cesarz Ferdynand II zniósł statut Karlsztejna i przekazał zamek razem posiadłościami królowym czeskim, później cesarzowa Maria Teresa podarowała go Stowarzyszeniu szlachcianek. Stowarzyszenie umieściło na zamku administrację gospodarczą dóbr. Dopiero pod koniec XVIII wieku doceniono historyczne znaczenie Karlsztejna. Zdecydowano się na odbudowę zamku z purystycznym zachowaniem dotychczasowego stylu gotyckiego, rozpoczęto ją w 1887 roku pod okiem architekta Józefa Mockera. Niektóre obiekty zamku zostały więc odrestaurowane, inne odbudowano na nowo, zamek uzyskał swój wcześniejszy wygląd i w 1910 roku został udostępniony zwiedzającym.
Nad zamkiem dominuje Wielka Wieża graniastosłupowa z kaplicą św. Krzyża, poświęconą na wiosnę w 1357 roku - najcenniejsze i najbardziej reprezentacyjne pomieszczeniem zamku. Sklepienia zdobione są kamieniami półszlachetnymi, ułożonymi w kształcie krzyża. Wewnątrz również unikatowy zbiór stu dwudziestu dziewięciu obrazów na drewnie, wykonanych w większości przez Mistrza Teodoryka. Przedstawiają one idealne lub prawdopodobne wizerunki świętych, świętych papieży i biskupów, świętych władców i nauczycieli kościelnych. Nad ołtarzem znajduje się nisza zamknięta złoconą kratą, w której złożone były rzymskie insygnia koronacyjne i relikwie. Sklepienie przedstawia niebo z księżycem, słońcem i pięcioma znanymi wtedy planetami.
Informacje dodatkowe: kaplica św. Krzyża jest otwarta – należy zarezerwować wcześniej