Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Po polsku
  • Slovensky

Obsah

Staňte se cestovatelem jako Vojta Náprstek

Už jste určitě slyšeli o Klubu českých turistů, ale možná nevíte, že jeho zakladatelem je cestovatel Vojta Náprstek. A právě po něm je také pojmenovaná nejstarší značená turistická cesta v Čechách. Červeně značená trasa začíná na náměstí v Berouně a pokračuje přes kopec Herinky, kde stával památný dub. V roce 1974 ale odumřel, a tak dnes na jeho místě můžeme vidět jen pařez. V jeho sousedství však už roste dub nový. Cesta dále pokračuje do Svatého Jana pod Skalou. Tady kdysi žil poustevník Ivan, po kterém je dodnes pojmenován zdejší léčivý pramen. Můžete ho klidně ochutnat (najdete ho vpravo od kostela Narození sv. Jana Křtitele), v minulosti byl dokonce stáčen a prodáván jako minerální voda Ivanka. Lesní strání vystoupáme k rozestí Propadlé vody a dále na Boubovou. Odtud dojdeme k Bubovickému potoku a pokračujeme podél něj až k Bubovickým vodopádům.

karlštejnsv. Jan pod Skalou

Část vody z potoka se ale ztrácí v podzemí, takže vodopády zdaleka nedělají takový hluk jako ty Niagarské (přestože Amerika není tak daleko). Stezka nás dále zavede k dubu Sedmi bratří, který má obvod kmene 5 metrů. Dále se cesta stáčí ke hradu Karlštejn. Odtud pokračujeme přes vesnici Mořinku, Karlickým údolím ke Kulové hoře, kde začíná přírodní rezervace Staňkovky, až dojdeme do Radotína, kde turistická stezka končí. Avšak zcela nejkrásnější část cesty je mezi Svatým Janem pod Skalou a Karlštejnem. Doporučujeme!
Vojta Náprstek se narodil v Praze roku 1826. Po ukončení gymnázia studoval práva ve Vídni, ale byl donucen emigrovat do USA. Tam se stal knihkupcem a poskytoval azyl vystěhovalcům přicházejícím z Čech. Zúčastnil se expedice, která měla za úkol prozkoumat život indiánského kmene Dakotů. Po návratu do Prahy se stal zastáncem pokroku a emancipace. Ze svého domu udělal České průmyslové muzeum, kde byly k vidění rozsáhlé národopisné sbírky. Muzeum se rychle rozrůstalo a tak Náprstek nechal postavit další budovu, která dodnes nese jeho jméno. Po cestě se můžete občerstvit v restauraci Obecná škola ve Svatém Janu pod Skalou, v kolibě U Elišky, v restauraci Koruna nebo v pensionu Vinice v Karlštejně, anebo v Hotelu Karlík.