Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Po polsku
  • Slovensky

Obsah

U Máni na guláš a řízek

 

Dnes bude posezení zcela jiné. Zvolil jsem si hospodu, kde mohu sedět venku, která se mi zdá jako velmi dobrá pro cyklisty, neboť je u cesty a je „lidovější“ než Aquarius, kde jsme byli minule. Také jsem u stolu vyměnil solidního starostu za šaška. A kde jsme byli? U Máni v Hlásné Třebani.
 
Královský šašek
Pro někoho je to postava přímo imaginární. Ale věřte, že je z masa a kostí. A stejně jako v dobách dávno minulých, i dnes se objevuje aby lidi potěšil, pobavil a rozesmál. Potkáte ho v královském průvodu a na dalších akcích, které Region Karlštejnsko také organizuje nebo se na nich podílí.
Královský šašek je v jídle poměrně vybíravý (na rozdíl od toho středověkého). Ale k smrti rád jí řízky a pokud jsou na jídelním lístku, jde vše ostatní stranou.
 
Co jsme si dali?
Šašek měl vybráno hned. Vepřový řízek s hranolkami. Já jsem si chtěl dát nějakou klasickou hotovku a chvilku jsem váhal nad ovocnými kynutými knedlíky, ale nakonec zvítězil maďarský guláš s knedlíkem.
Oba jsme se shodli, že jídlům nebylo co vytknout. Řízek byl libový, dostatečně vysoký i „prosmažený“. Jen šaškovi se zdál menší, neboť podle jeho gusta by měl řízek přesahovat přes okraje talíře! A hranolky mohly být méně slané.
Guláš byl teplý, správně okořeněný a maso nebylo tvrdé. I knedlíky byly velmi dobré.
 
Další poznatky?
Obsluha byly rychlá a venkovní posezení příjemné. A ani nám nevadilo, že zahrádka je umístěna přímo u silnice a je od ní oddělena jen malým plůtkem. Výborné bylo i parkoviště přímo u hospody a dostatek místa i pro kola cyklistů. Myslím si, že pro ty je hospůdka jak stvořená. Jednoduchá, bez zbytečných zdržení a s posezením venku, takže svoje kolo nemusíte vůbec opouštět.
Sedět můžete samozřejmě i uvnitř. Restaurace je tmavší, ale pěkně vyzdobená. Nezbytná kontrola WC také dopadla dobře.
Hotová jídla se pohybují okolo 70,- až 80,-Kč. Restaurace rovněž nabízí speciality z brazilského skotu a další jídla na objednávku, ale ty jsou pochopitelně dražší.
Více naleznete na www.umani.cz.