Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Po polsku
  • Slovensky

Obsah

Skrz brány na medvědy

Zveme Vás až na samý okraj Karlštejnska – do Berouna. Beroun je klidné město s historickým centrem, které má svou rodinnou atmosféru. Každou středu a sobotu dopoledne se zde konají trhy, které město výrazně oživí.
trhtrh
Na východě a na západě chrání vstup do náměstí staré městské brány. Pražská a Plzeňská. Brány jsou velmi pěkně opravené a dokazují postavení i význam města v jeho historii. Na náměstí najdete i Muzeum Českého krasu. Kromě stálé expozice o Chráněné krajinné oblasti zde naleznete často také různé tématické výstavy.
Projdete-li z Husova náměstí Plzeňskou bránou, otevře se před vámi pohled na Městskou horu. Neveliký kopec uprostřed města se stal útočištěm pro 3 medvědy. A ne ledajaké. Jsou to tři medvědi Vojta, Kuba a Matěj z večerníčkového seriálu. Ten, kdo je od té doby neviděl, bude překvapen, jak vyrostli. Jsou z nich obři, kteří pomalu a důstojně přecházejí ve výběhu, občas si zaposilují na některém z mnoha cvičebních nářadí, občas si hrají jako malí. Jejich nový domov můžete vidět ze všech stran a nejlepší je pohled z vyhlídkové plošiny. Především, když je paní ošetřovatelka přijde nakrmit. A co jedí medvědi? Medvěd je všežravec, a tak dostávají především brambory, mrkev, jablko apod. Ale vy sami je nekrmte! Nechtěně byste jim mohli ublížit. Chcete-li jim přilepšit, využijte pokladničku na „medvědí vyhlídce“.
trhtrh
Asi 100 m od Vojty, Kuby a Matěje, na samém vrcholku Městské hory stojí Městská rozhledna. Při dobrém počasí z ní máte celý Beroun i Králův Dvůr jako na dlani. Můžete si prohlédnou historické centrum, novou zástavbu i právě dokončované golfové hřiště.
Máte-li chuť ochutnat speciální pivo, můžete také navštívit místní pivovar Berounský Medvěd. Najdete ho v pěkně upravené budově uprostřed nevzhledně vypadajícího sběrného dvora (býv.cukrovaru) nedaleko nádraží.
 
www.mesto-beroun.cz