Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Po polsku
  • Slovensky

Obsah

Na střechu a z chlapa trpaslíka

 
Život ve středověku nebyl žádné peříčko. Z té lepší stránky ho můžete poznat při návštěvě středověkého skanzenu Řepora. Nachází se na okraji Prahy, mezi Řeporyjemi a Stodůlkami, od parkoviště MAKRO Stodůlky sem vede značená cesta.
A tady, uprostřed civilizace, se v prostoru kdysi využívaném pro těžbu jílů na výrobu cihel můžete posunout v čase právě o 600 let zpět. Najdete zde domy postavené tradiční technologií, zajdete do krčmy a nebo se necháte vyškolit v rychlokurzu šermu.
řeporařepora
V kurzu se dozvíte, jak se které útoky a obrany jmenují. Střecha je útok shora, „na trpaslíka“ měl za cíl přeseknout protivníka v pase. V zápětí se dozvíte, že je to skutečně možné. Ale jen ve fantastických amerických filmech, kde je vše velmi přehnáno, aby byl divák připoután do křesla kinematografických iluzí co nejpevněji.
Naučíte se i těmto útokům bránit. A samozřejmě i mnoha dalším. Zdejší „škola“ je ale velmi závislá na počasí a vytíženosti pravých rytířů a rytířek. Vyplatí se tedy před návštěvou skanzenu podívat na aktuální program na internetu (www.repora.eu). O prázdninách je otevřeno kromě pondělka denně, program ale bývá jen v o víkendu.
řeporařepora
A kam po setkání se středověkem? Chcete-li zůstat u dějin, tak co by od skanzenu kamenem dohodil leží malý kostelík Krteň. Je opředen mnoha pověstmi a stojí za to si ho prohlédnout z blízka.
Dalšími cíli v okolí, se kterými je vhodné výlet do Řepory spojit, je procházka chráněným údolím Dalejského a Prokopského potoka. Pokud patříte víc mezi milovníky techniky, navštivte jedinečné muzeum vozů Praga ve Zbuzanech (www.veteran.cz/pragamuseum) . Máte-li rádi adrenalin, zkuste Lanové centrum v Ořechu s obří houpačkou na které se vám bude tajit dech (www.lanovecentrumorech.cz) doplněné o adventure golf – golf, který si může vyzkoušet a dovolit skutečně každý. Na Zmrzlíku a v Chýnicích si pak můžete zajezdit na koních pod dohledem zkušených instruktorů.