Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Po polsku
  • Slovensky

Obsah

Kolečko po černých
 
Další tip na výlet spojený (nejen) s šachovými figurami nás zavede na sever Karlštejnska.Pro cestu opět doporučuji kolo. A to pro všechny generace. Cesta je sice většinou po silnicích, ale raději jezdím po vedlejších a tyto mají navíc minimální převýšení cca 12 km délky.
Začít můžeme v Jinočanech. Na náměstí je zde pěkný rybník a černý pěšec – poustevník zde stojí přímo nad klidnou hladinou a připomíná údajný vznik jména obce. V části Mirešice (tam je ještě větší rybník a na závěr se k němu vrátíme, nebo možná i hned, neboť Rybářská bašta, kde dostanete razítko je na jeho břehu!) žil kdysi mladý poustevník, zvaný též jinoch a od toho je k pojmenování Jinočany již jen krůček.
Od rybníka vyrazíme směrem na Rudnou (na konci Jinočan jeďte rovně, vyhnete se tak frekventované silnici). Cesta vede mezi poli s překvapivě velkým a dalekým rozhledem. Zastavíte-li se u železničního přejezdu a pak těsně před vjezdem do Rudné, uvidíte z mírného nadhledu celkem deset obcí.
Za dalším železničním přejezdem jeďte rovně, zprvu jako na Nučice, ale hned první odbočkou zahneme doleva do Příčné ulice, která přechází do ulice V Aleji. Ulice V Brance a .května vás povedou kolem rudenského zámku (nepřístupného) až k velmi pěknému baroknímu kostelu Stětí sv.Jana Křtitele. Zde najdete další figuru – černého pěšce – pošťáka. Proč právě pošťáka zjistíte kousek odsud, směrem dále na Drahelčice. Stojí zde objekt „staré pošty“. Ta tu byla již od roku 1558 na důležité cestě z Prahy do Řezna. Dnes bohužel postupně chátrá. Na „poštovní“ razítko jsem nezapomněl, ale zastavíme se pro něj cestou zpátky. Nyní dojedeme po silnici do Drahelčic. Zde dostanete razítko v restauraci U Drdů nebo na obecním úřadě.
Ještě kousek popojedeme po silnici a v místě, kde odbočuje prudce doleva, pojedeme rovně (po šipkách Stará mlýnská cesta), dále polní cestou až k další silnici. Na ní zahneme doprava a přes můstek se vrátím obloukem zpět do Rudné.
V první zatáčce doleva pojedeme rovně do ulice Čelakovského a dále J.V. Živcových a vyjedeme přímo u restaurace PIZZA 66, kde si vyzvedneme rudenské razítko.
Tady pojedeme kousek po hlavní Masarykově ulici směr Praha, ale hned první odehneme vpravo a po Karlovotýnské dojedeme až do Nučic. U vjezdu do obce narazíme na památník odboje oddílu Železo, který v druhé světové válce bojoval v Nučicích a okolí. A pak dodržíme dopravní předpisy a pojedeme „tour de Nučice“ neboli kolečko okolo Nučic. Tedy u pomníku po hlavní vlevo a první doprava na Mezouň, kolem kapličky, rybníka, hospodě Na Staré a před fotbalovým hřištěm odbočíme doprava do Báňské ulice (pěší turisté mohou do jednosměrné Báňské ulice odbočit hned u památníku). Černý pěšec – horník stojí přímo před místním muzeem. To připomíná místní těžbu a částečné zpracování železné rudy v 19. a 20. století a také místní odboj a malíře Paderlíka. Ale je otevřeno jen několikrát ročně. Po cestě dál z kopečka a odbočce vpravo získáme razítko v restauraci U Plže naproti nučické radnici. Cesta pak vede dále ke kapličce a silnicí vlevo se postupně dostaneme přes Dobříč zpátky do Jinočan.