Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Po polsku
  • Slovensky

Obsah

S Magdalenou Dobromilou na kapry a jeleny

 
Dnes vyrazíme na úplně opačný konec Karlštejnska. Uděláme malý okruh a tak můžete vyrazit z kteréhokoli místa a zase se do něj vrátit. Část našich cest povede po silnicích, část po polních cestách. Asi nejlíp na tom budou ti, kdož vyrazí na horských kolech. Ten, kdo pojede autem bude muset občas vystoupit a kus dojít pěšky.
A tak začneme třeba v Litni. Do Litně můžete dorazit i vlakem (viz dále). V Litni najdete nepřístupný zámek a muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné. To je otevřené každou sobotu od 10 do 17.
Z Litně se vydejte nahoru, směrem na Všeradice. Ale ještě ve stoupání v parku odbočte mírně vlevo do Mánesovy ulice. Ta pokračuje na konci vesnice polní cestou až k zajímavému a zachovalému židovskému hřbitovu. Po cestě sejdete mírně dolů a za lesem vpravo uvidíte rozsáhlé oplocené louky. Budete-li mít štěstí, ocitnete se rovnou u daňků a jelenů. Pokud ne, je třeba trochu hledat, případně je třeba celou oboru obejít. Pohled bude stát za to. Stáda daňků a jelenů! Jedna z laní je tak krotká, že se k ní můžete přiblížit a pořádně si ji prohlédnout.
Po silnici dojdeme do obce Leč. Ta je z jedné strany obklopena rozsáhlým rybníkem. Rybník je připomínán pod jménem Pustý již v roce 1570. A duby na jeho hrázi jsou opravdu majestátné. Až přejdete hráz a začnete stoupat nahoru, můžete se dát vprávo a po cestě mezi poli se dostanete až do Nesvačil a Všeradic. Je-li cesta po velkých deštích neschůdná, je třeba jít (jet) přes Skuhrov, Drahlovice a Podbrdy se dostaneme do Všeradic.
Všeradice jsou známy především jako rodiště Magdaleny Dobromily Rettigové – známé spisovatelky (všichni ocení její kuchařské recepty). Její narození a velmi krátký – jen dvouletý - pobyt ve Všeradicích připomíná i pamětní deska na místní hospodě. Za „okouknutí“ stojí i místní kostel a kaple.
Další novou velkou atrakcí je čtyřkolová dráha. Na čtyřkolkách se můžete prohánět v areálu, který byl vybudován na místě bývalé skládky a i na místě, kde zuřící motory neruší nikoho z obyvatel.
Od čtyřkolokové dráhy pokračujeme dál po silnici až do Vinařic. Příjemná náves s roubenou a hospodou přímo vybízí k posezení. Po mírném stoupání se může hodit. Zde se musíte rozhodnout kudy dál. Pěší turisté se mohou vrátit po zelené turistické cestě přes vrch Mramor zpět do Litně. Automobilisté pak mohou kopec objet.
Od Zadní Třebaně přes Liteň až do Všeradice se můžete svézt i vlakem. Vlakové spojení doporučujeme předem naplánovat. Celá trasa měří cca 15km.